Výstřižek2

Festa2019_FB_banner2b

 

O festivalu

Program

Účinkující

Partneři

Fotogalerie

Záštity

Ke stažení

Minulé ročníky

ČESKÝ AKADEMICKÝ SBOR

Akademický, smíšený

Český akademický sbor z. s.

 

 

 

O sboru:

 

     Český akademický sbor (ČAS) je prominentním reprezentantem akademického sborového zpěvu v České republice. Do hudebního dění vstoupil v roce 2004, od roku 2018 se již představuje zcela samostatně pod dnešním názvem.

Sbor čítající šedesát zpěváků (SATB) z řad studentů a absolventů všech brněnských univerzit se mimo interpretaci klasické sborové literatury prezentuje také jako těleso kantátového či oratorního typu, neboť s nadšením přijal několik nabídek ke spolupráci s profesionálními orchestry a institucemi (Filharmonie Brno, Národní divadlo Brno, Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR), Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Komorní filharmonie Pardubice, Moravská filharmonie Olomouc, Štátna filharmónia Košice, Der Leipziger Universitätsorrchester aj.).

Zcela mimořádnou spolupráci uskutečňuje ČAS s Národním divadlem Brno a to v operním představení Bohuslava Martinů – Hry o Marii (od sezóny 2014/2015), v soudobé operní inscenaci finské skladatelky Kaija Saariaho – Láska na dálku (od sezóny 2016/2017), v soudobé operní inscenaci Marka Ivanoviće – Monument (od sezóny 2019/2020), a také v operním představení Bohuslava Martinů – Řecké pašije (od sezóny 2019/2020).

 

O sbormistrovi:

 

     Dirigentem a sbormistrem Českého akademického sboru je od samotného založení Michal Vajda. Vystudoval konzervatoř a JAMU v Brně (hra na varhany, duchovní hudba, dirigování). Dirigentské činnosti se věnuje více jak 25 let. V roce 2016 obdržel od Unie českých pěveckých sborů a Nadace Český hudební fond „Cenu Ferdinanda Vacha“.

Svým citlivým přístupem a jasnou hudební představou dokáže svůj sbor přivést k mimořádným uměleckým a poutavým výkonům, což je pravidelně ceněno nejen v rámci mezinárodních festivalů, ale i pravidelnou spoluprací s profesionálními orchestry, dirigenty, sólisty či hudební kritikou.

 

©Josef Rudolf 2019